Seni Bekliyoruz!
Hacettepe Üniversitesi Tanıtım Günleri bu yıl 22-23 Temmuz tarihleri arasında Beytepe Yerleşkesi'nde gerçekleştirilecektir. Hayatın bütün renkleri burada... Peki ya sen?
Nükleer Enerji Mühendisliği Youtube Tanıtım Videoları
Nükleer Enerji Mühendisliği Youtube Tanıtım Videoları
Müdek Akreditasyonu
Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü MÜDEK Tarafından Akredite Edilmiştir.
Genel Tanıtım

Hacettepe Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü ülkemizde nükleer mühendislik alanında lisans düzeyinde eğitim/öğretim veren ilk bölümdür. 1977 yılında kurulan bölümümüz önce yalnızca lisans-üstü program yürütmüş, 1982 yılında lisans düzeyinde de eğitim/öğretim vermeye başlamıştır.

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümünde verilen eğitim/öğretim temel mühendislik konularında yeterince yüksek düzeyde olduğu için, mezunlarımız; programlama, enerji sistemleri, kontrol, ısı aktarımı, akışkanlar mekaniği, sayısal yöntemler, malzeme, modelleme ve simülasyon alanlarında nitelikli mühendis olarak yetişirler.

Öğrencilerimiz, ikinci sınıftan başlayarak çeşitli proje derslerinde ve bitirme  projelerinde mühendislik problemlerinin  bilgisayar uygulamalarına yönlendirilirler; FLUENT, ANSYS, MCNP, ORIGEN gibi programları kullanarak tasarımlar, benzeşimler ve mühendislik sistem analizleri yaparlar ve özellikle nükleer teknoloji ile ilgili güncel mühendislik problemlerine çözüm ararlar.

Öğrencilerimizin, nükleer mühendisliğin temel konuları olan, nükleer reaktör kor tasarımı, termal-hidrolik analiz, yakıt ve atık yönetimi, nükleer yakıt ve malzemeler, radyasyon güvenliği ve mühendisliği, zırhlama, enerji-çevre etkileşimi konularında yeterli bilgi ve hesaplama deneyimine sahip olarak mezun olmaları amaçlanır.
 
Çok sayıda mezunumuz lisans-üstü çalışma için yurtdışına gitmiştir ve gitmektedir. Gerekli vasıflara sahip mezunlarımızı dünyanın (çoğu ABD) saygın üniversiteleri araştırma görevlisi olarak kabul etmektedir. Mezunlarımızın lisans-üstü çalışma yaptıkları üniversitelerin listesini görmek için tıklayın.

Özellikle yurt dışında lisans üstü çalışma yapmış olan mezunlarımızın önemli bir bölümü önde gelen uluslararası şirketlerde ve araştırma kurumlarında nükleer mühendis veya araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Mezunlarımızdan Türkiye’ye dönenlerin çoğu çeşitli üniversitelerde akademisyen olarak görev yapmaktadır. Mezunlarımızın çalıştıkları şirket, kurum ve kuruluşların listesini görmek için tıklayın.